Scroll to top

TCMB Para Politikası Kurulu Kararı – 16 Ocak 2020

TCMB Para Politikası Kurulu Kararı – 16 Ocak 2020

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi ve Temmuz 2018’den bu yana 1200 baz puan indirimi takiben 1 haftalık repo faizinde 75 baz puan daha indirime gitti. Böylece politika faizi %11,25 oldu. Piyasada medyan beklenti 75 baz puan olurken bizim beklentimiz TCMB’nin faiz değişikliğine gitmemesi yönündeydi.  Kararın piyasa etkisi kur ve faiz tarafında pozitif oldu. Karardan önce 5.87’nin üzerine olan USD/TRY kuru 5.85’in altına düşerken, karar öncesi %10.5’in üzerinde olan 2Y gösterge tahvil getirisi %10.27’ye geriledi.

TCMB yılsonu beklentisi olan %8.2 ile ilgili belirsizliğe rağmen enflasyondaki seyrin yılsonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirmiş ve para politikasında gevşemeyi devam ettirme yönünde karar almıştır. Bu kararına gerekçe olarak ise enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam etmekte olduğunu göstermiştir. Ayrıca mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu belirtilmiştir. Öte yandan TCMB önümüzdeki döneme dair risk faktörleri arasına İran sonrası jeopolitik riskleri de eklemiş görünüyor. Metinde, TCMB küresel risklere ek olarak jeopolitik gelişmelerin sermaye akımları ve dış ticaretin yanı sıra emtia fiyatları kanalıyla da oluşturabileceği etkilere dikkat çekmiştir. Bizim beklentimiz mevcut belirsizlikler ışığında yılsonu enflasyonun çift hanelerde kalabileceği yönünde olduğu için para politikasında gevşemenin devamı ile ilgili temkinli beklentimizi koruyoruz. 

TCMB geçen seferki açıklamasında olduğu gibi bu PPK notunda da enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını belirtmiştir. Bu çerçevede oluşturulacak “parasal sıkılık” düzeyi yerine “parasal duruş” ifadesini kullanmayı tercih eden Merkez Bankası’nın parasal duruşu, ana eğilime dair göstergeleri dikkate alarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleyeceğini belirtmiştir. TCMB’nin açıklamalarından anladığımız kadarıyla piyasa koşulları elverişli ve küresel riskler canlı olmadığı sürece TCMB faiz indirimlerine devam edecek. Bu nedenle sonraki hamlesi ile ilgili olarak bir sonraki toplantı tarihi olan 19 Şubat’a kadar verilerin ve küresel gelişmelerin seyrine göre görüş bildirmeyi tercih ediyoruz.

Related posts